BAĞIMLILIK ÖNLEME PROGRAMLARI 

Gençler, öğrenciler için önleme programları

HAYAT PARKI

İnteraktif bir şekilde gençleri bilgilendirmek ve bağımlılığın gelişimini önlemek amacıyla Kültegin Ögel ve Melike Şimşek tarafından geliştirilmiş bir programdır. Bir salonda eğlenceli bir şekilde gençleri bilgilendirmek için geliştirilmiştir. Daha fazla bilgi için tıklayın

SINIF İÇİ UYGULAMALAR

Lise düzeyindeki öğrenciler için "Sınıf İçi Uygulamalar" programı düzenlenmektedir. Burada bir kart oyunu ile bağımlılık konuunda farkındalık artırılmaya çalışılmaktadır. Ek olarak bir toplu seminer ile bilgiler pekiştirilmektedir.

Ebeveynler için eğitimler

Bağımlılık konusunda farkındalığı artırmak amacıyla ebeveynlere yönelik yapılandırılmış seminerler sunuyoruz. Eğitimlerimiz; tüm bağımlılıkları içeren seminerler veya alkol, uyuşturucu, kumar, internet ve sigara gibi özel alanlara da yönelik olabilmektedir. 

İşyerleri için eğitimler

Bağımlılık işyerlerinde performansı üretkenliği azaltmakta, kazalara yol açabilmektedir. Bu amaçla geliştirdiğimiz "işyeri önleme" programımız çeşitli kurumlarda uygulanmıştır. Çalışanlara bağımlılık hakkında genel bilgiler veriyoruz. İşyerinde bağımlılığın yarattığı sorunları anlatıyoruz. Bağımlı veya bağımlılık riski olan çalışanları tanımayı, onlarla doğru bir şekilde konuşabilmeyi ve etkin bir şekilde yardım edebilmeyi öğretiyoruz. Çalışanların kendileri ve çocuklarını bağımlılıktan nasıl koruyabileceğini anlatıyoruz. 

Bağımlılık Farkındalık Eğitimleri (BAFA)

BAFA, yetişkinler ve ebeveynler için geliştirilmiş seminerlerdir. Seminerler; genel bağımlılık bilgisi ile alkol, kumar, uyuşturucu, internet ve sigara bağımlılığını önlemek üzeredir. Toplam 6 seminer için saydam seti vardır. Bunları çevrelerinde uygulamak isteyen kurum ve kuruluşlara Bağımlılık Akademisi olarak eğitim verilmektedir. 

MANNE
Bağımlılığı Önlemede Mahalle Anneleri (MANNE) programı; anne ve babalara yönelik, uzmanlar tarafından eğitici olarak yetiştirilen anneler aracılığıyla yürütülen bir bağımlılık önleme programıdır. Bilgi için tıklayın… (MANNE web sitesine yönlendirileceksiniz)

Herkes için önleme bilgileri

Bağımlılık hakkında genel bilgiler, ebeveynler ve kullanıcılar için bilgilere ulaşmak için www.onleme.org sitesine de bakabilirsiniz.